Divadlo 2014

PRŮVOD OBŘÍCH LOUTEK

VLKORYB, VLKODRAK, ANDĚLÉ A DRACI

bily andel

Loutky v nadživotní velikosti, obří mechanická monstra jsou jedinečná a interaktivní.

vlkodrakwww.artprometheus.cz

NORI SAWA – VLKORYB

Vlkoryb, nejdravější česká loutka, vyplouvá z mořských vln. A má hlad. Naštěstí japonská Karkulka není žádná naivní holčička a babička nadarmo necvičila bojové umění. Jak dopadne jejich setkání? Už teď je jasné, že to nebude žádná pohádka, ale zápas v rapovém rytmu s písničkami, které už z hlavy nevyženete.
Režisér Nori Sawa se ve své nejnovější inscenaci vydává na nejistý terén pouličního divadla pro děti a přivádí na ulici šestimetrového vlkoryba. Třicetiminutová inscenace nově kombinuje loutkové divadlo s živým zpěvem a pohybovou akrobacií. Představení nejen pro milovníky moře, velkých loutek, dobrého zpěvu a salt mortale.

vlkoryb v kostýmu

NORI SAWA

Nori Sawa začal svou profesionální kariéru v Evropě v roce 1991, vybrané kulturní Ministerstvo japonské vlády. Nyní žije v Praze a často cestuje mezi Japonskem a Českou republikou.
Nori provádí ve více než 25 zemích. Každý rok je hostem na různých festivalech v Evropě, Asii a Americe. Ve své tvorbě používá inspiraci z klasických littérature jako Shakespeare nebo Chevkov a vytvářet své vlastní verze Višňový sad, Macbeth a Král Lear. Další z jeho představení jsou založena na japonských legend, jako je Kaguya, Ninja nebo rybář Urashima. Některé výkony jsou pro dospělé, někteří pro děti, všichni jsou neverbální pomocí loutky, masky, pohyby a hudbu. Nori učil kurzy a nařídil semináře v mnoha školách a festivalech, jako je DAMU-Praze, Stanford University, USA, Londýn loutkářské školy a tak dále. Cílová skupina pro jeho dílny je široká, od malých dětí, přes mladé i staré profesionálů až po seniory. Je členem UNIMA (Mezinárodní unie loutkářství) a držitelem “medaile Franze Kafky” (1999). Nori má jednu dceru jménem Maria a mnoho kufry plné loutek.

SQUADRA SUA – BOMBEROS

Rodinná pouliční groteska o hasičích. Diváci se stanou přímými účastníky oslav 120. výročí SDH (Sboru dobrovolných hasičů) Bomberos. Uvidíte ukázky z práce jedinečného hasičského sboru a snad se u toho nikdo moc nenamočí.
Účinkují: Robert Janč, Roman Horák, Lukáš Houdek

SQUADRA SUA
Skupina Squadra Sua (Robert Janč a Roman Horák) byla založena v roce 2003. Od založení se věnovala krátkým komediálním a autorským výstupům na festivalech v ČR a v zahraničí. Oba protagonisté vystudovali KND HAMU a mají za sebou činnost v předních českých souborech pohybového a alternativního divadla. Robert Janč pracoval se soubory Teatr Novogo Fronta, Ver-Te Dance, Spitfire Company, Roman Horák se soubory Teatr Novogo Fronta, Farma v Jeskyni a Spitfire Company, v současné době působí i jako pedagog na Katedře Pantomimy HAMU. Oba jsou členy o.s. Zdravotní Klaun. V roce 2012 se ke skupině přidal Lukáš Houdek – umělecký vedoucí o.s. Zdravotní Klaun a společně nazkoušeli pouliční klaunské představení Soldates (premiéra 1. 6. CIRK-UFF 2012, Trutnov. Projekt Soldates je prvním dílem zamýšlené trilogie o hrdinských jednotkách a nezbytných mužích.

BOMBEROS 3

DIVADLO MIMOS – POHÁDKA SOUSEDSKÁ  aneb BYL JEDNOU JEDEN DOMEČEK

Pohádkový příběh dvou sousedů s písničkami Petra Skoumala vám povypráví, jak to vypadá, když se dva hádají a nic nemá řád. Spousta situací bude dětem jistě blízká, vždyť ti dva jsou vlastně jako bratr a sestra a mají spolu dohromady jeden pokojíček. A stejně jako ti sourozenci se umí pořádně pohádat. Ale jsme v pohádce, takže jistě najdou způsob, jak se usmířit.
Myšlenkou představení je ukázat dětem, že i rozdílní lidé k sobě mohou najít cestu, a že je dobré respektovat druhé a zároveň zůstat sami sebou. Veselá paní Karamela – varietní umělkyně – se přistěhuje do sousedství pana Žlutého, který je tak trochu samotář a morous. Sousedské soužití těchto dvou rozdílných povah není zpočátku zrovna nejlepší. Ale paní Karamela si svým neutuchajícím optimismem a pozitivním přístupem k životu velmi záhy získává sympatie obecenstva a postupně i sympatie pana Žlutého, který jak se ukáže, není zas až takový morous a samotář.
Pohádka je autorským dílem Mgr. Petra Lišky(absolventa Akademie múzických umění – HAMU – Katedra nonverbálního a komediálního divadla) a Jany Epikaridis (VOŠH – obor činoherní herectví, Praha). Nezanedbatelnou částí představení je hudební složka – skladby od Petra Skoumala. Její nedílnou součástí se stává i publikum. Celé představení je rovněž podpořeno malebnou a barevně hravou scénou a ve stejném duchu navrženými kostýmy z tvůrčí dílny Mgr. Lucie Ulíkové (absolventka Divadelní akademie muzických umění – DAMU).

DIVADLO KAKÁ – ŽIVOT NA DRÁTKU

Loutkové divadlo pro děti.

Autorská pohádka plná písniček a nečekaných interakcí.
Marionetová inscenace pro děti se skládá ze dvou kašpárkových příběhů. Pomůže kašpárek vyřešit případ ukradené kravičky? A kdo se za touto záhadou skrývá? To nám prozradí příběh první.
Jedna lapálie za námi a druhá již klepe na dveře… Dokáže si kašpárek poradit s pyšným princem? No jo…ale nejprve musíme poznat moc kouzelného slovíčka, abychom dokončili příběh druhý.
Divadelní soubor Divadlo KAKÁ byl založen v červnu roku 2010. Jeho členy jsou dvě herečky – absolventky DAMU herectví alternativního a loutkového divadla Štěpánka Vanická a Jana Kollertová.Zaměřuje se především na dětské diváky od dvou let výš. Ve svém repertoáru má loutkové pohádky s malou výpravou vhodné na venkovní festivalové produkce, ale i tituly velkovýpravné, které sluší i většímu divadlu, nebo kulturnímu prostoru.Pohádky jsou interaktivní, plné písniček a loutek navržených a vyrobených profesionálními scénografy. Loutkové scény prolínají scény činoherní a dynamicky se střídají, aby i ten nejmenší divák udržel pozornost. Zároveň jsou představení koncipována tak, aby byla stále přítomna i linie pro dospělé publikum.Produkce jsou často doplňovány výtvarnou dílnou, kde si děti můžou vyrobit své vlastní loutky, nebo výtvory inspirované právě zhlédnutým představením.

DAMÚZA – DLOUHÝ, ŠIROKÝ A BYSTROZRAKÝ

Klasická pohádka K. J. Erbena v provedení 4 herců, 7 marionet a 1 plicovačky. To vše kolem jednoho kulatého stolu..
Už jste někdy něco slíbili? A vzápětí byste to nejraději vzali zpět? Máte dobré přátele? A jsou někdy tak ochotní, že byste je raději neměli? Už jste se ocitli tváří v tvář nebezpečí? A navíc proto, že jste to slíbili? Rozhodovali jste se někdy mezi touhou a strachem?
A jak jste se rozhodli?
Inscenace byla oceněna hlavní cenou Erik na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem 2003. Filip Jevič získal cenu za režii a Tomáš Jeřábek za herecký výkon na Mateřince 2005.

dsb_foto_09

BUBLINOVÁ SHOW VÁCLAVA STRASSERA

Mýdlové, kouřové, obří a duhové bubliny. A spousta jiných triků.

Unikátní vystoupení s mýdlovými bublinami, ve kterém vám tento mág předvede, co vše se dá s bublinami podniknout…budete vtaženi do křehkého světa barev a třpytu mýdlových bublin v nejrůznějších velikostech,obměnách a tvarech… bubliny kouřové, obří, duhové a spoustu dalších triků.

www.bubbleshow-strasser.com

 MIMOVÉ KATEDRY PANTOMIMY HAMU

 Animace v prostoru.