Divadlo 2011

Průvod obřích masek – Echt Street Puppets

Echt Street Puppets je český divadelní soubor se sídlem v Praze, který se specializuje na prezentaci vlastních gigantických mechanických mobilních loutek ve veřejném prostoru. Tento soubor ve své tvorbě vychází především z klasické české loutkářské tradice a zároveň se nechává inspirovat nejrůznějšími uměleckými vlivy ze všech koutů světa. V současné době Echt Street Puppets disponují celkem 14-ti loutkami, jejichž průměrná výška se pohybuje od 3 do 4,5 metru a některé jsou ovládany až čtyřmi vodiči. Při pouličních představení využívají Echt Street Puppets zejména improvizace a interakce s publikem a loutky se tak stávají v očích diváka živými bytostmi, novým živočišným druhem “Ontos Mechanicus”. Divadelní soubor Echt Street Puppets se v minulosti představil na různých měststských slavnostech a festivalech nejen napříč Evropou (např. Festival der Kulturen v Berlíně – cena za nejlepší alegorický vůz), ale také v Asii (Dream Parade v Taipei nebo International puppet festival Kaoshiung – Taiwan).

Soubor Echt Street Puppets založili v roce 2008 výtvarníci Hza Bažant (*1979) a Lukáš Kuchinka (*1977), kteří se setkali během studia oboru scenografie na pražské DAMU. Hza Bažant je zakládajícím členem uměleckého uskupení Hura Kolektiv a stál za zrodem Galerie Hygienická Stanice. Ve své tvorbě se věnuje především grafice a komiksové tvorbě – např. adaptace románu Krakatit od Karla Čapka (Talpress, 2009), Kauza Pérák (Labyrint, 2009) a nebo komiks Pán Času, který byl uveden také v divadelní podobě pod názvem Pán Času – tyranie okamžiku v režii Jiřího Havelky na Lodi Tajemství bratří Formanů v roce 2008. Hza se ve své tvorbě zaměřuje na hledání nových pohledů na pozici a význam individuality v dnešním světě. Vytvořil řadu divadelních i televizních scenografií a svou tvorbu představil na mnoha společných i samostatných výstavách. V současné době studuje doktoranský obor alternativní a loutková tvorba a její teorie na pražské DAMU, kde zároveň působí jako pedagog. Tento obor studuje také jeho kolega Lukáš Kuchinka, který věnuje především divadelní scénografii nejen v Činoherní studiu v Ústí nad Labem , kde spolupracuje zejména s režiséry Natálií Deákovou (Lewis Carroll: Alenka v říši divů, aj.) a Filipem Nuckollsem (např. Chuck Palahniuh: Klub rváčů) ale i ve Vinohradském divadle (Marius von Mayenburg: Ošklivec, Franz Kafka: Zámek) nebo v Divadle Archa. Lukáš v minulosti realizoval výtvarný koncept zahajovacího a závěrečného ceremoniálu prvních tří ročníků filmového festivalu Fresh Film Fest v letech 2004-2006 a podílel se na organizaci několika výtvarních dílen v Mexiku 2004 – 2011 a na Taiwanu od roku 2008.

http://www.echtstreetpuppets.com/2011/02/about.html

 

Herec a clown Jiří Bilbo Reidinger – Bilbo Compagnie

http://www.reidinger.cz/

 

Bublinová show Václava Strassera

Mýdlové, kouřové, obří a duhové bubliny. A spousta jiných triků.

http://www.bubbleshow-strasser.com/

 

Bratři v tricku – Václav Jelínek a Adam Jarchovský

Malíři aneb duhový vál

Pouliční představení bratrů v tričku plné předmětové manipulace, žonglování, drobné akrobacie a jemného humoru je, jak název napovídá, o malířích. Nejedná se však o akademické malíře ani o portrétisty, krajinkáře či karikaturisty, ale jedná se o malíře pokojů. Zlý jazyk by mohl namítnout: ,,Kde chtějí malovat, když jsou na ulici?” Ale o tom jak a co všechno umí tito malíři svými štětci natřít se nechte přesvědčit sami.


 

Antonín Novotný a Marta Míková

Husy na tahu

I obrov­ské věci ztrácí z papírové pre­spek­tivy na své velikosti a sku­tečnost vypadá až nesku­tečně. O tom vědí husy své. Někomu z toho kolikrát naskočí i husí kůže. Před­sta­vení je určeno nejmenším dětem, ale pobaví i dospělé. Je totiž impro­vizací, do které se mohou zapo­jit i diváci. Při tom se zpívá, tančí a hraje na tahací har­mo­niku.

http://novotnyan.webzdarma.cz/husy_na_tahu.php

 

Radim Vizváry a Tomsa Legiersky

Autorské pantomimické představení pro děti Patla a Matla, které vytvořil Tomáš Tomsa Legierski a Radim Vizváry, poodhaluje kousek neomezené klučičí fantazie. Příběh dvou chlapců začíná ve školních lavicích, kde se oba kluci potkávají a nacházejí společný smysl pro humor. Na cestě domů je zaujme hluk za vysokým plotem. Neváhají, nahlédnou za něj a objevují velikou skládku, která ve spojení s jejich fantazií znamená svět, ve kterém je možné si dovolit cokoli, třeba odlétnout na měsíc…

Hrají: Tomáš Tomsa Legierski, Radim Vizváry

 

Divadlo MIMo.s – Brouhádka

Nonverbální klauniáda

Co se všechno může stát ve světě broučků, když se na paloučku potkají brouk, brouk, a ještě k tomu najdou ubrečenou mravenčí kuklu. O tom se mohou děti, ale nejenom děti, dozvědět v pohádce „BROUHÁDCE“.

Pohádka je autorským dílem absolventů HAMU katedry nonverbálního a komediálního divadla (Petra Lišky, Zdeňka Tomeše a Jitky Grígerové). Celé představení doprovází autorská hudba absolventky HAMU katedry režie a skladby Sylvy Smejkalové.Tato dětská klauniáda je postavena na prvcích klasického herectví, pantomimy, žonglování, klasické klauniády v přímém kontaktu herců s dětmi. Scénu tvoří obří model dětské stavebnice, která umožňuje hercům stavět jednoduché objekty.