Divadlo 2012

PRŮVOD OBŘÍCH MASEK – ECHT STREET PUPPETS

Echt Street Puppets je český divadelní soubor se sídlem v Praze, který se specializuje na prezentaci vlastních gigantických mechanických mobilních loutek ve veřejném prostoru. Tento soubor ve své tvorbě vychází především z klasické české loutkářské tradice a zároveň se nechává inspirovat nejrůznějšími uměleckými vlivy ze všech koutů světa. V současné době Echt Street Puppets disponují celkem 14-ti loutkami, jejichž průměrná výška se pohybuje od 3 do 4,5 metru a některé jsou ovládany až čtyřmi vodiči. Při pouličních představení využívají Echt Street Puppets zejména improvizace a interakce s publikem a loutky se tak stávají v očích diváka živými bytostmi, novým živočišným druhem “Ontos Mechanicus”. Divadelní soubor Echt Street Puppets se v minulosti představil na různých městských slavnostech a festivalech nejen napříč Evropou (např. Festival der Kulturen v Berlíně – cena za nejlepší alegorický vůz), ale také v Asii (Dream Parade v Taipei nebo International puppet festival Kaoshiung – Taiwan).

Soubor Echt Street Puppets založili v roce 2008 výtvarníci Hza Bažant (*1979) a Lukáš Kuchinka (*1977), kteří se setkali během studia oboru scenografie na pražské DAMU. Hza Bažant je zakládajícím členem uměleckého uskupení Hura Kolektiv a stál za zrodem Galerie Hygienická Stanice. Ve své tvorbě se věnuje především grafice a komiksové tvorbě – např. adaptace románu Krakatit od Karla Čapka (Talpress, 2009), Kauza Pérák (Labyrint, 2009) a nebo komiks Pán Času, který byl uveden také v divadelní podobě pod názvem Pán Času – tyranie okamžiku v režii Jiřího Havelky na Lodi Tajemství bratří Formanů v roce 2008. Hza se ve své tvorbě zaměřuje na hledání nových pohledů na pozici a význam individuality v dnešním světě. Vytvořil řadu divadelních i televizních scenografií a svou tvorbu představil na mnoha společných i samostatných výstavách. V současné době studuje doktoranský obor alternativní a loutková tvorba a její teorie na pražské DAMU, kde zároveň působí jako pedagog. Tento obor studuje také jeho kolega Lukáš Kuchinka, který věnuje především divadelní scénografii nejen v Činoherní studiu v Ústí nad Labem , kde spolupracuje zejména s režiséry Natálií Deákovou (Lewis Carroll: Alenka v říši divů, aj.) a Filipem Nuckollsem (např. Chuck Palahniuh: Klub rváčů) ale i ve Vinohradském divadle (Marius von Mayenburg: Ošklivec, Franz Kafka: Zámek) nebo v Divadle Archa. Lukáš v minulosti realizoval výtvarný koncept zahajovacího a závěrečného ceremoniálu prvních tří ročníků filmového festivalu Fresh Film Fest v letech 2004-2006 a podílel se na organizaci několika výtvarních dílen v Mexiku 2004 – 2011 a na Taiwanu od roku 2008.

http://www.echtstreetpuppets.com/2011/02/about.html

 

BUBLINOVÁ SHOW VÁCLAVA STRASSERA

Mýdlové, kouřové, obří a duhové bubliny. A spousta jiných triků.

http://www.bubbleshow-strasser.com/

 

BRATŘI V TRICKU

nejen žonglérské duo

Artistická dvojice Bratři v tricku se zformovala v roce 2009, kdy začali společně fungovat především v rámci projektu Artists 4 Children. Na této humanitární “misi” do Bosny a Hercegoviny, kde učili děti v romských osadách žonglování a dalším kouskům se i zrodilo jejich další působení. Netrvalo dlouho a mohli jsme je vidět v televizní soutěži TalentMania, kde to dotáhli až do semifinále. Duo se následně představilo společně s V.O.S.A. Theatre na programu českého pavilonu na EXPO 2010 v čínské Šanghaji. První z dvojice, Václav Jelínek, je absolventem DAMU v oboru alternativního a loutkového herectví. Spolupracoval například s Theatro Pantomissimo, Spitfire Company či Cirkus Sacra. Má za sebou i vyučování žonglování na katedře pantomimy HAMU. Adam Jarchovský oproti studiu staví nespočet zkušeností z celého světa coby zakladatel žonglérské skupiny Kruhová parabola. Třetím rokem působí jako lektor žonglování v Kulturním centru Zahrada, jako lektor spolupracuje také s ateliérem Švandova Divadla. Již druhým rokem navštěvuje dětské domovy v rámci projektu občanského sdružení Múzy dětem. Bratři v tricku fungují kdekoliv a s kýmkoliv – diváci se jim na ulici či v sále okamžitě otevírají a nechávají se vtáhnout do představení – ať už obrazně či doslova. Je to především díky divadelnímu projevu, který si duo vybudovalo a tím pádem je i odlišuje od řady žonglérů – jejich představení nejsou jenom brilantními ukázkami umu, ale i příběhy, které oslovují jak dospělé tak děti. Všechna představení Bratří v tricku jsou přizpůsobitelná konkrétnímu prostoru a času, který je k dispozici. Stejně tak může být představení Bratří v tricku doplněno dalším programem – od fireshow přes závěsnou akrobacii až po workshopy. Zpravidla se na ulice Bratři v tricku vydávají v doprovodu V.O.S.A. Theatre a jejich představení Vysoké snění.

V tricku

Vystoupení v tricku je v podstatě alfou a omegou práce Bratří v tricku. Tato 15ti minutová show se neustále vyvíjí a funguje i jako laboratoř pro vznik dalších představení. I když se zdá, že už se nedá představení vybrousit k větší dokonalosti, Bratři Vás vždy překvapí novým zpracováním.

 

TANEČNÍ SKUPINA NAJEVO

Tanečně divadelní skupina NAJEVO představí netradiční taneční performers pro děti i dospělé. Tři kabaretní etudy: Klauni, Filmový jukebox , Cabaret.

 

ANTONÍN NOVOTNÝ & MARKA MÍKOVÁ

poslední dva žijící klauni na světě!!!


Co dělají rodiče, když jejich děti odjedou k babičce? Chtějí ten čas, co nejlépe využít. Nejdříve, ale musí vyprat a pověsit prádlo. Pak si udělají kafíčko, jedou na výlet, máma jde na nákup a málem ztratí kreditní kartu. Když se vrátí, dívají se spolu na televizi a táta si chce zatancovat maděru, ale ani se nenadějí a děti už jsou zase zpátky.

Hrají: Marka Míková a Antonín Novotný

LONG VEHICLE CIRCUS

Akrobacie na chůdách

Jedinečný projekt, který propojuje umění chůze na vysokých chůdách s bravurním zvládnutím tance, akrobacie, pantomimy a nového klaunství. Long Vehicle Circus se poprvé zformoval u příležitosti Světové výstavy EXPO 2010 v Šanghaji, kde na zahájení Českého dne předvedl první performance. Ta od té doby udivuje nejenom čínské, ale i české a další diváky svou bravurností na metrových chůdách spolu s kvalitním divadelním projevem. Rozdíl mezi představeními Long Vehicle Circus a obyčejnými chůdaři je především v kvalitě provedení a v předpokladu, že chceme každým číslem něco říci…Ať už je naším tématem mafiánská groteska, či Labutí jezero, vždy se dočkáte originální show plné dechberoucí akrobacie. Long Vehicle Circus je otevřený projekt, který dokáže kombinovat živou hudbu, pantomimu, činohru, tanec, klauniády se site specific projekty. Představil se nejenom na EXPO 2010 v Šanghaji, ale účastnil se zahájení Mistrovství světa v ledním hokeji v Košicích 2011, doprovodného programu hudebního festivalu United Islands 2011, či Karlovarského karnevalu 2010 i 2011. Vystoupil na Mezinárodním festivalu pouličního divadla a klauniády Za dveřmi je Nultý bod 2011.

 

KALD DAMU: POTOPA SVĚTA

Bůh si zavolal Noeho: „Noe, tahle země se mi nějak nepovedla. Asi ji zaplavím…“ Holubice sehnala dvě zvířátka od každého druhu. Ta nechala své rodiny umřít a utopit se a sama nešťastná a v depresích šla na archu. Road-story tří tučňáků a dvou jízdenek na Noemovu archu.

HRAJÍ: Vladimír Polívka, Pavlína Skružná a Jan Čtvrtník

SCÉNOGRAFIE:  Markéta Stará, Jakub Štěpán

REŽIE:  Janek Lesák